Cześć! Ja jestem Gustaw, czytasz właśnie bloga, którego prowadzę. Znajdziesz na nim m.in. moje przemyślenia, doświadczenia, artykuły, recenzje oraz informacje dotyczące szeroko pojętego: rozwoju osobistego, coachingu, NLP, psychologii sukcesu, motywacji oraz inne ciekawe rzeczy przydatne dla Ciebie.

Jeżeli mnie znasz to zapewne znasz tylko jedną lub kilka wersji mnie, które uzależnione są od kontekstu (sytuacji) i czasu. Opinia o mnie jest Twoją opinią uzależnioną właśnie od tych sytuacji.
                       Jak myślisz ile jest takich wersji mnie...? Nieskończenie wiele - więc wybierz taką, która jest najlepsza dla Ciebie.                        Jeżeli takiej nie znasz, to rzucam Ci wyzwanie: "Poznaj mnie na tyle, aż znajdziesz wersję, która Ci się spodoba"
                       Więcej informacji o mnie znajdziesz klikając na linki O mnie, Doświadczenie

Czerwony Szlak – BLOG

"Wszystko zaczyna się od wizji i celu, reszta to przygoda i komentarz"

no-to-czego-chceszWłaśnie skończyłem spisywać notatki i ćwiczenia z tej książki.
Pełny tytuł książki to “NO, TO CZEGO CHCESZ? Jak podejmować SŁUSZNE decyzje.” autorstwa Tadeusza Niwińskiego (autora takich tytułów jak: „MY”, „Bóg Einsteina”, „Biedny milioner” i jak również chyba najpopularniejszej, recenzowanej na tym blogu „JA” )
Książka liczy 188 stron i jest wydrukowana dość dużą czcionką więc czyta się ja szybko i przyjemnie.
Zawiera 16 rozdziałów opisujących wszystkie sfery naszego życia nad którymi warto się zastanowić czego w nich chcemy lub dowiedzieć się gdy wykona się ćwiczenia zawarte na końcu każdego z rozdziałów.

Jak na publikację odnośnie “Jak podejmować słuszne decyzje” (możliwe, że zasugerowałem się tym podtytułem) spodziewałem się nieco więcej odnośnie samych metod podejmowania decyzji, które spotykają nas w codziennym życiu.
W publikacji zabrakło mi chociażby wspomnienia lub wymienienia różnych metod/technik takich jak:
-Średnia Ważona Macierzy Decyzji
-Analiza Konsekwencji Gorszego Scenariusza
-Techniki sześciu kapeluszy Edwarda De Bono
-czy chociażby metody “10-10-10″ Suzy Welch (Według tej metody przy każdej ważnej nowo podejmowanej decyzji należy wziąć pod uwagę, jak ta decyzja zmieni nasz świat, jakie będzie mieć konsekwencji za 10 minut, za 10 miesięcy i za 10 lat)
które to mogłyby również pomóc czytelnikom, dla których jest to pierwsza publikacja dotycząca tematyki podejmowania decyzji.

Poniżej garść cytatów z książki Tadeusza


(…) „Niezdecydowanie jest w gruncie rzeczy wykrętem od wzięcia odpowiedzialności za swoje życie, za to, co się robi. Jest usiłowaniem uzasadnienia swojego nieracjonalnego postępowania.”

(…) „Życie nie tyle składa się z wyborów, ile odbywa się MIĘDZY kolejnymi naszymi decyzjami. Jest jak gdyby sklejane z drobnych wydarzeń, które są wynikiem naszych decyzji. Jest jak układanka z malutkich kawałków, które stopniowo wybieramy ze stosu możliwości i na zawsze w nieodwracalny sposób przyklejamy do czegoś, co nazywa się ‘moje unikalne życie’. Sekunda po sekundzie, minuta po minucie reżyserujemy tę sztukę i tworzymy film pt. JA”

(…) „Zależy od ciebie. Możesz mieć nudne życie, uważać, że nie ma sensu, albo nadać mu sens.”

(…) „Nie prosiliśmy się na świat, ale żyjąc, chcąc nie chcąc, dostajemy najpiękniejszy w życiu prezent: możliwość dokonywania wyborów i podejmowania własnych decyzji. Z chwilą kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że to my decydujemy, pierwszym wyborem, jakiego powinniśmy dokonać, jest wybór życia. (…) w stu procentach przejmując nad nim kontrolę”

(…) „Umrzeć zawsze zdążymy, więc czas na następny krok: jeśli mamy żyć, zróbmy z tego życia coś rewelacyjnego, wspaniałego, wyjątkowego i niesamowitego. Coś, o czym będziemy całe życie pamiętać :-) !

(…) „Ludzie, którzy nie wiedzą, czego chcą, albo jeszcze gorzej: obawiają się czegoś chcieć od życia, są bardzo trudni do współpracy i radzę ich unikać. Tacy ludzie są często miotani emocjami, nieprzewidywalni i nie można na nich polegać. Jeszcze gorsi są cwaniacy, którzy wiedzą, czego chcą, ale udają, że nie wiedzą, bo nie chcą za to zapłacić. Dlatego tyle rodzin i przyjaźni się rozpada.
Wiedz, czego chcesz, i stanowczo wymagaj od innych tego samego. Nie opłaca się udawać uległego człowieka, który nie wie, czego chce, i ‘zjada resztki’ ze stołu życia, zadowalając się tym co mu z tego stołu spadnie. Bądź otwarty i nie ukrywaj, czego chcesz od życia.”

Więcej takich ciekawych i dobitnych fragmentów znajdziesz w książce – POZYCJA GODNA PRZECZYTANIA.

Na rynku znalazłem również, poniższe publikacje odnośnie podejmowania decyzji, których nie miałem okazji przeczytać, więc ciekawe jak one traktują ten temat.

  • Stefan Kiechle “Jak podejmować decyzje?”
  • Johnson Spencer “TAK czy NIE. Jak podejmować lepsze decyzje”
  • Cass R. Sunstein, Richard H. Thale “Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia”
  • Gary Klein “Sztuka podejmowania decyzji. Dlaczego mądrzy ludzie dokonują złych wyborów”

Jeżeli miałeś/aś okazję przeczytać którąś z tych książek zapraszam do dyskusji w komentarzach lub podzielenie się swoją opinią.

Moja ocena: 4/5 (-1 za brak różnych metod podejmowania decyzji)

VN:F [1.9.1_1087]
Ocena: 0.0/5 (0 głosów)

Podobne artykuły:

Dodaj Komentarz

Theme Distributed by Rock Kitty and Wordpress Themes