Cześć! Ja jestem Gustaw, czytasz właśnie bloga, którego prowadzę. Znajdziesz na nim m.in. moje przemyślenia, doświadczenia, artykuły, recenzje oraz informacje dotyczące szeroko pojętego: rozwoju osobistego, coachingu, NLP, psychologii sukcesu, motywacji oraz inne ciekawe rzeczy przydatne dla Ciebie.

Jeżeli mnie znasz to zapewne znasz tylko jedną lub kilka wersji mnie, które uzależnione są od kontekstu (sytuacji) i czasu. Opinia o mnie jest Twoją opinią uzależnioną właśnie od tych sytuacji.
                       Jak myślisz ile jest takich wersji mnie...? Nieskończenie wiele - więc wybierz taką, która jest najlepsza dla Ciebie.                        Jeżeli takiej nie znasz, to rzucam Ci wyzwanie: "Poznaj mnie na tyle, aż znajdziesz wersję, która Ci się spodoba"
                       Więcej informacji o mnie znajdziesz klikając na linki O mnie, Doświadczenie

Czerwony Szlak – BLOG

"Wszystko zaczyna się od wizji i celu, reszta to przygoda i komentarz"

iluzja2Co ma wspólnego ILUZJA z ROZWOJEM OSOBISTYM?
W rozwoju indywidualnym bardzo łatwo jest zboczyć z obranego szlaku, wybrać drogę łatwiejszą, zadowolić się iluzją.
Często w rozwoju osobistym tą iluzją są wszystkiego rodzaju techniki, które wyglądają imponująco dają nawet pozory zmiany, jednak w rzeczywistości są iluzją, a powstałe zmiany są krótkotrwałe i nieskuteczne.
Odpowiedniej pracy nad własnym charakterem nie zastąpią, żadne doraźne techniki. Mogą zadziałać kiedy jest wszystko w porządku, jednak brak silnego charaktery wyjdzie w sytuacjach problemowych i kryzysowych.

Stephen R. Covey autor m. in. książki “7 nawyków skutecznego działania” porównuje to do przyklejania plastra na ranę. Wizualnie wygląda to lepiej, nawet możemy się lepiej poczuć, jednak rana może się rozognić.

Natomiast Anthony De Mello w książce “Przebudzenie” podaje jeszcze trafniejszą metaforę takiego stanu rzeczy:
…Przychodzi mi tu na myśl pewien facet, żyjący w Londynie zaraz po wojnie. Siedzi, trzymając na kolanach owiniętą w brązowy papier paczkę. Jest duża i ciężka. Konduktor autobusu podchodzi do niego i pyta:
- Co pan tam trzyma na kolanach?
A człowiek ten odpowiada: To niewypał. Wykopaliśmy go w ogródku i wiozę go na posterunek policji.
Na to konduktor:
- Nie może pan tego trzymać na kolanach. Proszę to położyć pod siedzeniem…
(Iluzje) …przenoszą bombę z twoich kolan pod siedzenie. Tak naprawdę nie rozwiązują twoich problemów. Zamieniają jedynie jeden problem na drugi. Czy nigdy cię to nie zastanowiło? Miałeś problem, teraz zamieniłeś go na inny. Zawsze tak będzie, dopóki nie rozwiążemy problemu zwanego – ty sam…

Podstawowymi cechami silnego charakteru nad którymi sam osobiście pracuję w
Akademii Skutecznego Działania Iwony Majewskiej-Opiełki na kursie trenerskim jak również uczę się jak pomagać w pracy nad nimi innym są:

 • Spójność wewnętrzna
 • Poczucie własnej wartości
 • Proaktywność
 • Poczucie obfitości
 • Pozytywne myślenie


Rozwój osobisty to proces doskonalenia cech własnego charakteru, a nie doskonalenie umiejętności posługiwania się różnego rodzaju technikami.
Tak więc pracuj nad doskonaleniem swojego charakteru i siebie, a nie nad różnego rodzaju technikami.

Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem Arystoteles

ASDIMO nastawione jest na wspieranie samorozwoju sterowanego (autokreacji) – własnego i innych osób.
Każdy człowiek rozwija się samoistnie. W ASDIMO poznaję jak można wspierać swój własny rozwój i nadawać mu właściwy kierunek oraz jak można wspierać rozwój innych ludzi, a także
organizacji i firm.

Posłuchaj za darmo 20 minutowego nagrania wykładu “Metamorfoza czyli dlaczego warto się rozwijać”
Cześć 1 “Metamorfoza czyli dlaczego warto się rozwijać”
Cześć 2 “Metamorfoza czyli dlaczego warto się rozwijać”

VN:F [1.9.1_1087]
Ocena: 3.2/5 (9 głosów)
ILUZJA a ROZWÓJ OSOBISTY!, 3.2 out of 5 based on 9 ratings

Podobne artykuły:

 1. Tomek Napisał/a,

  Jesteś w błędzie według mnie charakter też jest techniką – może trochę skomplikowaną , ale jest bo z automatu reagujesz w określony sposób, a więc stosujesz jakąś technikę w danej sytuacji.

  Jeśli mogę cię prosić to rozwiń wątek poczucie własnej wartości – co to jest i jak się to otrzymuje ?

 2. Gustaw Napisał/a,

  1. Tomku zgadzam się, że kierujemy się i posiadamy zbiór nawyków, przekonań, myśli, umiejętności i to wszystko składa się na charakter.
  Ważnym jest, aby pracować (lub jak kto woli rozwijać się jeżeli słowo praca kojarzy się z czymś negatywnym) nad swoim charakterem, jest to praca nieustanna i niekończąca się.
  Ważne jednak, aby rozwijać się budować charakter świadomie w zgodzie z własnym sumieniem, wiedząc, że ma się wolną wolę i nieograniczoną wyobraźnię, a nie stosować na “ślepo” rożnego rodzaju techniki.

  2. Odnośnie Poczucia Własnej Wartości więcej informacji we wpisie http://blog.czerwonyszlak.pl/2011/02/poczucie-wlasnej-wartosci/

Dodaj Komentarz

Theme Distributed by Rock Kitty and Wordpress Themes