Cześć! Ja jestem Gustaw, czytasz właśnie bloga, którego prowadzę. Znajdziesz na nim m.in. moje przemyślenia, doświadczenia, artykuły, recenzje oraz informacje dotyczące szeroko pojętego: rozwoju osobistego, coachingu, NLP, psychologii sukcesu, motywacji oraz inne ciekawe rzeczy przydatne dla Ciebie.

Jeżeli mnie znasz to zapewne znasz tylko jedną lub kilka wersji mnie, które uzależnione są od kontekstu (sytuacji) i czasu. Opinia o mnie jest Twoją opinią uzależnioną właśnie od tych sytuacji.
                       Jak myślisz ile jest takich wersji mnie...? Nieskończenie wiele - więc wybierz taką, która jest najlepsza dla Ciebie.                        Jeżeli takiej nie znasz, to rzucam Ci wyzwanie: "Poznaj mnie na tyle, aż znajdziesz wersję, która Ci się spodoba"
                       Więcej informacji o mnie znajdziesz klikając na linki O mnie, Doświadczenie

Czerwony Szlak – BLOG

"Wszystko zaczyna się od wizji i celu, reszta to przygoda i komentarz"

Październik 18, 2010

Myślenie strategiczne

strategia(Autor: Krystian Brudnicki)
Wszystkie podejmowane przez nas decyzje wpływają na nasze życie w przyszłości. Większość osób podejmując swoje decyzje kieruje się głównie korzyściami przypadającymi na daną chwilę nie biorąc pod uwagę tego, jakie efekty ta decyzja może mieć za miesiąc, rok czy 5 lat.

I tak przeciętny Kowalski postawiony przed wyborem obejrzenia meczu w domu lub wybraniem się na konferencję, gdzie można zdobyć cenną wiedzę i poznać ciekawych ludzi, wybiera oglądanie meczu. Dlaczego? W tej chwili sprawi mu to przyjemność. Za miesiąc może będzie pamiętać wynik meczu ale za rok już na pewno nie.

Gdyby zamiast oglądnięcia meczu wybrał udział w seminarium, zapewne zdobyłby ceną wiedzę. Możliwe, że po upłynięciu roku nie pamiętałby wszystkiego, o czym była mowa, ale te najcenniejsze informacje pozostaną w jego głowie na długie lata.

Oprócz zdobytej wiedzy zapewne pozna kilka ciekawych osób. Poszerzy swoją listę znajomości, a może nawet osiągnie inne korzyści – podejmie współpracę przy projekcie. Z punktu widzenie przeciętnego Kowalskiego kierującego się osiągnięciem korzyści krótkoterminowych lepszym rozwiązaniem jest oglądniecie meczu, a niżeli wybranie się na szkolenie.

Po co myśleć o przyszłości i zadręczać się tym, co stanie się jutro? W jakim celu inwestować w swój rozwój? Potem czas pokazuje, kto miał rację. I zdecydowanej większości wychodzi na to, że ci „krótkowzroczni” się jednak mylili. Przez to, że widzieli zakręt, ale nie widzieli dalszej drogi wpadli w coś, co ja nazywam „wyścigiem szczurów”.

Ich życie często wygląda znacznie inaczej, niż to sobie wymarzyli. Zamiast robienia tego, co lubią, zmuszeni są do ciężkiej pracy i niskich zarobków. Zapewne czytając ten tekst uświadamiasz sobie, jak wiele było w Twoim życiu sytuacji w których marnowałeś Swój cenny czas lub poświęcałeś go na osiągnięcie krótkoterminowych korzyści. Zastanawiasz się teraz, dlaczego tak postępowałeś?

Nie wiedziałeś o tym? Tak samo, jak nie wiesz, że zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne dobrze wpływają na Twoją kondycję A być może dlatego, że musiałeś? Że musiałeś oglądać seriale, mecze, teleturnieje? Musiałeś przeglądać portale internetowe, pudelki, na których głośno jest o tym co, jaka „gwiazda” zrobiła, w co się ubiera i na co wydaje pieniądze.

Chcesz wiedzieć dlaczego? Dlatego, że Twoja strefa komfortu Cię do tego zmusza. Każdego dnia mówi: „pośpij jeszcze chwilę, oglądnij jeszcze jeden film, poodwiedzaj różne strony internetowe”. Mówi Ci po to, aby było Ci „wygodnie” teraz. Możesz iść za głosem Swojej strefy komfortu lub możesz pomyśleć o przyszłości i robić to, co da Ci większe korzyści za miesiąc, rok czy 5 lat.

Zanim dojdziesz do wniosku, że chcesz myśleć strategiczne i działać aktywnie, zadaj Sobie jedno bardzo ważne pytanie:
„kim byś był dzisiaj, co byś umiał, kogo byś znał, co byś posiadał? …gdybyś myślał i działał strategicznie od 5 lat!”

Jeśli przez te 5 lat działałeś aktywnie i myślałeś strategicznie zapewne dużo osiągnąłeś przez ten czas, a jeśli nie to pewnie uświadomiłeś sobie jak bardzo zmarnowałeś ostatnie 5 lat. Żeby więcej osiągnąć w przyszłości postanów sam Sobie, że od TEJ CHWILI będziesz chciał działać aktywnie, zwracając uwagę na to jakie konsekwencje dane decyzje przyniosą ci za pewien czas.

ZACZNIJ OD TERAZ KSZTAŁTOWAĆ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Informacja:
To jest artykuł gościnny, co oznacza, że nie jestem autorem artykułu i niekoniecznie muszę (co nie oznacza również, że się nie zgadzam) zgadzać się z wszystkimi poglądami autora, jednak treść artykułu uznałem za wartościową i pomocną w rozwoju osobistym i zachęcam do przeczytania i komentowania.


Komentarz Gustaw Lasek:
1. Wczoraj już minęło i nie wróci. Dzisiaj to TERAZ które trwa i mija. Jutro to „TERAZ” odsunięte w czasie tak więc „Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie” (Peter Drucker)
2. Nie rozpaczaj nad tym co minęło i czego mogłeś dokonać w przeszłości, ale podejmij decyzję, że od TERAZ będziesz postępował inaczej.
“Nie musisz być wielkim człowiekiem, żeby zacząć działać, ale musisz zacząć działać, żeby stać się wielkim człowiekiem” Les Brown

VN:F [1.9.1_1087]
Ocena: 5.0/5 (3 głosów)
Myślenie strategiczne, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Podobne artykuły:

 1. Tomek Napisał/a,

  Pytanie :
  Czy myślenie strategiczne to filtr na celu i utylizacja innych celów nie przydatnych czy myślenie jak osiągnąć cel ? Myślę , że autor arytułu nie pojęcia o czym pisze i pewnie nawet nie wie , że jest cały dział zarządzania celem , który nazywa się zarządzanie strategiczne albo planowanie strategiczne.

  Oglądanie telewizji to też jest cel . Wybór celu zależy od tego , który go realizuje. Skoro ogląda telewizję to wybiera właśnie ten cel. Nie jest to problem myślenia – tylko problem wyboru celu i jego realizacji !

 2. Tomek Napisał/a,

  Więc raczej jest to problem motywacji do celu niż myślenie strategiczne, które jest planem zdobycia celu.

 3. Gustaw Napisał/a,

  Słuszna uwaga Tomku, warto jednak zaznaczyć, że niektórzy nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak “cele” we własnym życiu i że można je wyznaczać i realizować. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że np: “oglądanie telewizji” to też cel (który wyznaczyli sobie nieświadomie) po prostu siadają i oglądają nie zastanawiając się po co to robią, od tak dla zabicia czasu, a wystarczyłoby aby zadali sobie pytania:
  1. Dlaczego to robię (co mnie motywuje do działaniu lub unikania)?
  2. Po co to robię (jaki jest tego cel, co przez to osiągnę)?

  Artykuł jest oczywiście ogólnikowy, ale możliwe, że niektórzy się zastanowią czy ma sens to co robią w danej chwili, lub przestaną robić cały czas to co nie przynosi im dobrych rezultatów.

 4. Tomek Napisał/a,

  Cytat z najnowszej płyty Dezertera – utwór “prawo do bycia idiotą”

  “Mamy wolność słowa, mamy wolność wyboru , mamy prawo do bycia sobą i prawo do bycia idiotą ”

  Kto powiedział, że wszyscy muszą się rozwijać – może nie którzy chcą być idiotami i mają do tego prawo.?

  Ja na przykład lubię być idiotą i realizować RZECZY KOMPLETNIE NIE ROZWOJOWE – czasami wybieram obejrzenie głupiego meczu futbolu amerykańskiego I TO MI SPRAWIA FRAJDĘ, ale nie jest to główna moja misja życiowa.

  Kto powiedział , że wybór musi być mądry ? Czy można wybrać głupio ? Czy mam prawo głupiego wyboru ? Czy mam prawo do bycia idiotą – no mam. Moja wola.

 5. Tomek Napisał/a,

  Czy może być głupi i świadomy swojego wyboru ? Czy głupota jest zawsze nie świadoma ?

 6. Gustaw Napisał/a,

  -Oczywiście, że każdy ma prawo wyboru
  -Nikt nie powiedział, że wszyscy muszą się rozwijać. Wg mnie powinni tylko Ci co tego chcą!
  -Nikt również nikomu nie zabrania robić rzeczy niekonstruktywnych, tylko ważne by mieć tego świadomość, aby później nie narzekać na los, przeznaczenie i mówić “gdybym to ja miał…”
  -Wybór nie musi i nawet nie jest zawsze mądry, ważne by uczyć się na wyborach, które nie spełniają naszych oczekiwań!
  -Wg mnie “głupota” jest nieświadoma, gdy jest się świadomym już działania nie jest to już “głupota”

 7. Tomek Napisał/a,

  Masz racje osoba świadomie podajmująca decyzje ma poczucie kontroli nad swoim życiem i nie kieruje się nie świadomą głupotą.

 8. Tomek Napisał/a,

  Świadomie podejmująca decyzje czyli jest świadoma tego jakie wybór daje konsekwencje lub jakie daje korzyści i straty.

 9. Tomek Napisał/a,

  Ja już nawet miałem się zabrać za realizacje swoich marzeń i za naukę , ale ta miła Pani z telewizora powiedziała, żeby pozostać przy telewizorze .

  I co ja miałem zrobić ?

  Mam nie słuchać tej miłej ładnej Pani ?

  A Pan ze sklepu na przeciwko powiedział, że ma nową gre dla mnie.

  A gra poprosiła mnie bym przy niej też posiedział .

  No to ja już nie miałem czasu na zdobywanie wiedzy.

  A potem kolega zasugerował byśmy obejrzeli najnowszy film z Suerhiper bohaterami. Miałem mu odmówić ?

  Położyłem się spać o 2 w nocy i nie starczyło już czasu na rozwój.

 10. Tomek Napisał/a,

  Wszyscy coś zasugerowali – ja nawet chciałem inaczej , ale wyszło jak zawsze. Znowu niczego się nie nauczyłem dzisiaj. Może jutro będzie inaczej ? Jak myślicie ?

 11. Tomek Napisał/a,

  W zasadzie to chciałem schudnać – taki był cel, ale Pan powiedział, że jest promocja na pizze, potem była promocja na czekoladę – no i nie dało rady.

  Czy można myśleć strategicznie oddając prowadzenie na zewnątrz ?

 12. Gustaw Napisał/a,

  1. Tomku: bardzo dobre przykłady z życia wzięte automatycznych reakcji na pojawiające się bodźce.
  2. Jeżeli ktoś jeszcze czyta komentarze, może ma inne zdanie, a może podzieli się swoimi sposobami, które stosuje na przerwanie takich i podobnych automatycznych łańcuchów zachowań?

 13. Elżbieta Napisał/a,

  Ciekawe, że Twój Gustawie, komentarz do tekstu o strategii moim zdniem nie pasuje mi do podstawowego tematu.Nie jest to spójne. Zgadzam się z tym wytłuszczonym tekstem i to jest w zgodzie z moim kompasem życiowym.
  Te niby zmarnowane 5 lat i myślenie o tym to takie ograniczające. To jest przygnębiające.
  Temat ambitny na pozór , ale ja nie widzę w nim pozytywnego myślenia.
  Nie widzę zachęcenia do stosowania.
  Jeżeli działam aktywnie, robię to co lubię i sprawia mi to przyjemność to dlaczego mam się męczyć na mysleniu jakie to mi przyniesie korzyści w przyszłości. Tego nie wiem i nic nie wymyślę. Wystarcza mi proces tworzenia, który jest w zgodzie ze mną i jest mi z tym dobrze.
  Zawsze z każdego działania jest jakaś korzyść. Jest nim napewno lekcja i doświadczenie, jeżeli nawet nie widzę wymiernej korzyści

 14. Tomek Napisał/a,

  Bo ty Elżbieto nie rozumiesz czym jest myślenie strategiczne . Strategia służy liderowi do prowadzenia do wizji i nie chodzi tu o osiągnięcie jakiegokolwiek efektu, a o osiągnięcie dokładnie tego co się chciało osiągnąć.

  Działając zawsze osiągniesz jakiś efekt, ale czy to ten efekt był planowany. Ludzie, którzy nie mają planów nie osiągają sukcesów . Gdzieś ktoś robił badania na studentach i wśród tych co nie mieli planu sukces osiągnęło 5% , a w śród tych co mieli plan sukces osiągnęło 20%, zaś 50% osiągnęło więcej niż pozostali, ale mniej niż oczekiwali.

  Elżbieta – ty żyjesz spontanicznie i po prostu nie robisz planów – jak większość normalnych ludzi.

  Temat jest bardzo dobry, ale nie każdy jest liderem.

 15. Elżbieta Napisał/a,

  Tak rzeczywiście nie każdy jest liderem. Jest nas niewielu. A pozostali mają swoją wiedzę i mogą oceniać, krytykować, Skąd to wiesz , że ja nie rozumiem czym jest myślenie strategiczne? Z czego ten wniosek wyciągnąłeś? Chętnie się dowiem. Może coś napisałam inaczej niż myślałam, a może to Ty wyciągasz wnioski i oceniasz na podstawie własnych obrazów.
  Myślałam, że artykuł jest o”przeciętnym Kowalskim” .Było też o wyścigu szczurów i o tym czy warto.
  Czy się pomyliłam? Ciekawe:)))

 16. Tomek Napisał/a,

  Wniosek wziął się stąd :”Jeżeli działam aktywnie, robię to co lubię i sprawia mi to przyjemność to dlaczego mam się męczyć na mysleniu jakie to mi przyniesie korzyści w przyszłości”
  Co świadczy o tym, że nie analizujesz każdej decyzji pod kątem realizacji strategii.

  Przeciętny Kowalski nie myśli strategicznie, on myśli jak przetrwać. A kto określa zasady tego wyścigu szczurów ?

 17. Elżbieta Napisał/a,

  Widzisz Tomku ja uwielbiam fakty. Uważność jest moim hobby od pewnego czasu.
  Ona bardzo ułatwia właściwą skuteczną komunikację i poprawia wiarygodność.
  Zauważam, że odszedłeś od sedna.
  Przecież napisałeś że ” Bo ty Elżbieto nie rozumiesz czym jest myślenie strategiczne ”
  To mi się nie spodobało. Tego nie wiesz i pomyśl czy chcesz w przyszłości wydawać takie werdykty.
  Sądzę, że to są blokady komunikacyjne.
  Ładnie wybrnąłeś z tego . Gratuluję. Miłego słonecznego dnia :) )))
  Myślenie jest moją mocną stroną i nigdy mnie męczyło. Współczuję tym którzy mają ten problem.
  Czasem odnoszę wrażenie, że myślenie nawet boli hi, hi.
  A każdą decyzje analizować pod kątem realizacji strategii to rzeczywiście męczarnia.
  Widzę tutaj tyle skrajności, uogólnień o jej jej.

 18. Tomek Napisał/a,

  Wcale nie wybrnęłem – po prostu tak uważałem .
  Czy to blokada komunikacyjne – nie wiem mi nie zlaeży na dobrej komunikacji , więc piszę co myślę, a nie to co byłoby poprawne komunikacyjnie. W sytuacji tego forum nie zależy mi na tym, by dbać o relacje , raczej by popisać sobie co myślę.
  Czy mnie męczy analizowanie każdej decyzji ze strategią, pewnie tak , ale łatwiej utrzymać kurs dokąd płynie stetek.

  To czy ci się podoba inne myślenie to mnie nie obchodzi ja przedstawiam własne , a twoje nie koniecznie musi być na górze , skoro masz inne zdanie to je wyraziłaś , ja wyraziłem swoje zdanie . Dobrze było by gdyby więcej osób chciało wyrażać swoje zdanie na tym blogu.

Dodaj Komentarz

Theme Distributed by Rock Kitty and Wordpress Themes