(Autor: Krystian Brudnicki)
Czy Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego niektórzy ludzie potrafią odnajdywać tak wiele ciekawych sytuacji z których mają mnóstwo korzyści (znajomości, praca nad ciekawymi projektami etc.) ?
Zapewne nieraz dochodziłeś do różnych wniosków takich jak:
-zrobiła to dlatego, że ma wysoko postawionych znajomych
-osiągnęła to dlatego, że jej zawsze przypisuje szczęście
-to był czysty przypadek
i tak dalej, wniosków zapewne wygenerowałeś znacznie więcej. Ale czy natrafiłeś na ten właściwy?
Proponuję ci wykonać teraz pewne ćwiczenie. Rozejrzyj się dookoła i postaraj się zapamiętać wszystkie zielone kolory. I dopiero wtedy przejdź do czytania dalszej części tekstu.
Porozglądałeś się dobrze? Czy zapamiętałeś wszystkie zielone kolory? upewnij się tego i rozejrzyj się jeszcze raz.
A teraz zamknij oczy i przywołaj w swojej pamięci wszystkie przedmioty o kolorze niebieskim. Zapewne teraz na Twojej twarzy pojawił się uśmiech, to normalne. Rozejrzyj się z powrotem po pokoju i zauważ, jak wielu niebieskich przedmiotów nie dostrzegłeś.
Wychodzi z tego jeden oczywisty wniosek. Będąc skoncentrowanym na jednym kolorze nie zwracamy uwagi na inne.
Ale zapewne teraz zadajesz Sobie pytanie: co to ma do rzeczy?
A ma i to wiele. Na przykładzie powyższego ćwiczenia znalazłeś odpowiedź, dlaczego niektórzy ludzie potrafią odnajdywać tak wiele ciekawych sytuacji i je wykorzystywać – w biznesie i życiu codziennym.
Otóż dzieje się tak dlatego, że mają filtry percepcyjne skierowane na znajdywanie ciekawych okazji i wykorzystywanie je. Być może nasuwa ci się pytanie, co to są te filtry percepcyjne. Otóż śpieszę z wyjaśnieniem. Zewnętrzny świat postrzegasz przez umysł człowieka, który przesyła Ci tylko niewielką część wiedzy o świecie zewnętrznym.
Dla przykładu botanik potrafi zebrać znacznie więcej informacji patrząc na dane drzewo i prawdopodobnie skupia się na czym innym, niż Ty. Docierają do nas tyko te informacje, których aktualnie potrzebujemy.
Przykładowo, kupujesz auto konkretnej marki i nagle zaczynasz zauważać na drodze samochody podobne do Twojego.
A zatem klucz stanowi posiadanie odpowiednich filtrów percepcyjnych. Koncentrowanie na nieodpowiednich sprawach prowadzi do otrzymywania niewłaściwych rezultatów.
Skupiając się na tym aby znaleźć dobrą pracę, nie zauważysz mnóstwa wyśmienitych okazji, z których mógłbyś stworzyć biznes i znaleźć się po drugiej stronie biurka.
Znając już sposób działania filtrów percepcyjnych uświadom Sobie, jak wielkie znaczenie mają one w Twoim życiu i do jakich rezultatów prowadzą.
Informacja:
To jest artykuł gościnny, co oznacza, że nie jestem autorem artykułu i niekoniecznie muszę (co nie oznacza również, że się nie zgadzam) zgadzać się z wszystkimi poglądami autora, jednak treść artykułu uznałem za wartościową i pomocną w rozwoju osobistym i zachęcam do przeczytania i komentowania.
Komentarz Gustaw Lasek:
Zgadzam się, że skupiając się na czymś nie zauważamy czegoś innego.
Podobnie rzecz ma się do tego nad czym się skupiamy w swoim życiu i jakie pytania zadajemy, poruszyłem to w poniższych artykułach
„Dlaczego…?” vs. „Co by musiało się stać…?”
„Roznoszenie ulotek i inwestowanie!”
Dobry artykuł. Choć mało rozwinięty . Może autor nie rozwinął świadomości aplikacji tematu.
Cała osobowość jest filtrem. Bo filtruje określone nazwijmy to rzeczy na przykład lubię taką muzykę , a nie lubię takiej i przypisuję te informację do osobowości – on/ona lubi taka muzykę. Tak samo z cechami – filtr wybiera cechę , która jest charakterystyczna dla danego osobnika i przypisuję tę cechę do osobowości – on/ona jest taki. Co prawda jest taki w takim momencie , ale to juz wystarczy by nastąpiła generalizacja prowadząca do wniosku, że ktoś jest zawsze taki.
Filtry percepcyjne otoczenia
Jak ktoś postrzega otoczenie na filtrach czarno-białych to widzi tylko polaryzację na dobry zły co daje mu opcje wyboru pod tytułem otoczenie jest dobre lub złe . Jeśli będzie widział, że inni są źli zastosuje filtr by to zobaczyć – zbierze przykłady złych ludzi zgeneralizuje to do otoczenia i stwierdzi tak otoczenie jest złe. Całe postrzeganie świata opiera się na filtrach i każdy będzie widział świat inaczej w zależności jakie filtry zastosuje – dlatego ludzie żyją w różnych światach , które tworzą sobie w głowie. Dlatego każdy jest inny.
Dodaj Komentarz