Cześć! Ja jestem Gustaw, czytasz właśnie bloga, którego prowadzę. Znajdziesz na nim m.in. moje przemyślenia, doświadczenia, artykuły, recenzje oraz informacje dotyczące szeroko pojętego: rozwoju osobistego, coachingu, NLP, psychologii sukcesu, motywacji oraz inne ciekawe rzeczy przydatne dla Ciebie.

Jeżeli mnie znasz to zapewne znasz tylko jedną lub kilka wersji mnie, które uzależnione są od kontekstu (sytuacji) i czasu. Opinia o mnie jest Twoją opinią uzależnioną właśnie od tych sytuacji.
                       Jak myślisz ile jest takich wersji mnie...? Nieskończenie wiele - więc wybierz taką, która jest najlepsza dla Ciebie.                        Jeżeli takiej nie znasz, to rzucam Ci wyzwanie: "Poznaj mnie na tyle, aż znajdziesz wersję, która Ci się spodoba"
                       Więcej informacji o mnie znajdziesz klikając na linki O mnie, Doświadczenie

Czerwony Szlak – BLOG

"Wszystko zaczyna się od wizji i celu, reszta to przygoda i komentarz"

filtr(Autor: Krystian Brudnicki)
Czy Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego niektórzy ludzie potrafią odnajdywać tak wiele ciekawych sytuacji z których mają mnóstwo korzyści (znajomości, praca nad ciekawymi projektami etc.) ?

Zapewne nieraz dochodziłeś do różnych wniosków takich jak:
-zrobiła to dlatego, że ma wysoko postawionych znajomych
-osiągnęła to dlatego, że jej zawsze przypisuje szczęście
-to był czysty przypadek
i tak dalej, wniosków zapewne wygenerowałeś znacznie więcej. Ale czy natrafiłeś na ten właściwy?

Proponuję ci wykonać teraz pewne ćwiczenie. Rozejrzyj się dookoła i postaraj się zapamiętać wszystkie zielone kolory. I dopiero wtedy przejdź do czytania dalszej części tekstu.
Porozglądałeś się dobrze? Czy zapamiętałeś wszystkie zielone kolory? upewnij się tego i rozejrzyj się jeszcze raz.

A teraz zamknij oczy i przywołaj w swojej pamięci wszystkie przedmioty o kolorze niebieskim. Zapewne teraz na Twojej twarzy pojawił się uśmiech, to normalne. Rozejrzyj się z powrotem po pokoju i zauważ, jak wielu niebieskich przedmiotów nie dostrzegłeś.

Wychodzi z tego jeden oczywisty wniosek. Będąc skoncentrowanym na jednym kolorze nie zwracamy uwagi na inne.
Ale zapewne teraz zadajesz Sobie pytanie: co to ma do rzeczy?
A ma i to wiele. Na przykładzie powyższego ćwiczenia znalazłeś odpowiedź, dlaczego niektórzy ludzie potrafią odnajdywać tak wiele ciekawych sytuacji i je wykorzystywać – w biznesie i życiu codziennym.
Otóż dzieje się tak dlatego, że mają filtry percepcyjne skierowane na znajdywanie ciekawych okazji i wykorzystywanie je. Być może nasuwa ci się pytanie, co to są te filtry percepcyjne. Otóż śpieszę z wyjaśnieniem. Zewnętrzny świat postrzegasz przez umysł człowieka, który przesyła Ci tylko niewielką część wiedzy o świecie zewnętrznym.

Dla przykładu botanik potrafi zebrać znacznie więcej informacji patrząc na dane drzewo i prawdopodobnie skupia się na czym innym, niż Ty. Docierają do nas tyko te informacje, których aktualnie potrzebujemy.
Przykładowo, kupujesz auto konkretnej marki i nagle zaczynasz zauważać na drodze samochody podobne do Twojego.

A zatem klucz stanowi posiadanie odpowiednich filtrów percepcyjnych. Koncentrowanie na nieodpowiednich sprawach prowadzi do otrzymywania niewłaściwych rezultatów.
Skupiając się na tym aby znaleźć dobrą pracę, nie zauważysz mnóstwa wyśmienitych okazji, z których mógłbyś stworzyć biznes i znaleźć się po drugiej stronie biurka.

Znając już sposób działania filtrów percepcyjnych uświadom Sobie, jak wielkie znaczenie mają one w Twoim życiu i do jakich rezultatów prowadzą.

Informacja:
To jest artykuł gościnny, co oznacza, że nie jestem autorem artykułu i niekoniecznie muszę (co nie oznacza również, że się nie zgadzam) zgadzać się z wszystkimi poglądami autora, jednak treść artykułu uznałem za wartościową i pomocną w rozwoju osobistym i zachęcam do przeczytania i komentowania.


Komentarz Gustaw Lasek:
Zgadzam się, że skupiając się na czymś nie zauważamy czegoś innego.
Podobnie rzecz ma się do tego nad czym się skupiamy w swoim życiu i jakie pytania zadajemy, poruszyłem to w poniższych artykułach
„Dlaczego…?” vs. „Co by musiało się stać…?”
„Roznoszenie ulotek i inwestowanie!”

VN:F [1.9.1_1087]
Ocena: 3.7/5 (3 głosów)
Filtry percepcyjne -to one kształtują twoje życie, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Podobne artykuły:

  1. Tomek Napisał/a,

    Dobry artykuł. Choć mało rozwinięty . Może autor nie rozwinął świadomości aplikacji tematu.

    Cała osobowość jest filtrem. Bo filtruje określone nazwijmy to rzeczy na przykład lubię taką muzykę , a nie lubię takiej i przypisuję te informację do osobowości – on/ona lubi taka muzykę. Tak samo z cechami – filtr wybiera cechę , która jest charakterystyczna dla danego osobnika i przypisuję tę cechę do osobowości – on/ona jest taki. Co prawda jest taki w takim momencie , ale to juz wystarczy by nastąpiła generalizacja prowadząca do wniosku, że ktoś jest zawsze taki.
    Filtry percepcyjne otoczenia
    Jak ktoś postrzega otoczenie na filtrach czarno-białych to widzi tylko polaryzację na dobry zły co daje mu opcje wyboru pod tytułem otoczenie jest dobre lub złe . Jeśli będzie widział, że inni są źli zastosuje filtr by to zobaczyć – zbierze przykłady złych ludzi zgeneralizuje to do otoczenia i stwierdzi tak otoczenie jest złe. Całe postrzeganie świata opiera się na filtrach i każdy będzie widział świat inaczej w zależności jakie filtry zastosuje – dlatego ludzie żyją w różnych światach , które tworzą sobie w głowie. Dlatego każdy jest inny.

Dodaj Komentarz

Theme Distributed by Rock Kitty and Wordpress Themes