Cześć! Ja jestem Gustaw, czytasz właśnie bloga, którego prowadzę. Znajdziesz na nim m.in. moje przemyślenia, doświadczenia, artykuły, recenzje oraz informacje dotyczące szeroko pojętego: rozwoju osobistego, coachingu, NLP, psychologii sukcesu, motywacji oraz inne ciekawe rzeczy przydatne dla Ciebie.

Jeżeli mnie znasz to zapewne znasz tylko jedną lub kilka wersji mnie, które uzależnione są od kontekstu (sytuacji) i czasu. Opinia o mnie jest Twoją opinią uzależnioną właśnie od tych sytuacji.
                       Jak myślisz ile jest takich wersji mnie...? Nieskończenie wiele - więc wybierz taką, która jest najlepsza dla Ciebie.                        Jeżeli takiej nie znasz, to rzucam Ci wyzwanie: "Poznaj mnie na tyle, aż znajdziesz wersję, która Ci się spodoba"
                       Więcej informacji o mnie znajdziesz klikając na linki O mnie, Doświadczenie

Czerwony Szlak – BLOG

"Wszystko zaczyna się od wizji i celu, reszta to przygoda i komentarz"

Wrzesień 20, 2010

Zasada 80/20

(Autor: Krystian Brudnicki)
Zasada 80/20. Czyli jak mniejszym nakładem pracy osiągnąć lepsze efekty
Zasada 80/20 znana również jako zasada Pareto mówi o tym że 80% wyników pochodzi z 20% działań. A więc dzięki mniejszemu nakładowi pracy możemy osiągnąć znacznie większe efekty.

Zasadę tę odkrył Włoski socjolog i ekonomista Vilfredo Pareto, który podczas analizowania danych statystycznych dochodów społeczeństwa we Włoszech w 1897 roku doszedł do wniosku, że 20% mieszkańców Włoch posiada 80% majątku w kraju. Zasada ta jest tak wartościowa, ponieważ wychodzi ona na przekór naszym poglądom, że wszystkie działania mają taką samą wartość, że każdy klient jest równie ważny, że każdy produkt jest równie dobry jak inny etc. . Tym czasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Działając według tej zasady powinniśmy wybrać tylko te najważniejsze czynniki, które przyczynią się do osiągnięcia najlepszych wyników.

A oto kilka przykładów:
20% wykonywanej pracy daje nam 80% efektów
20% klientów przynosi 80% zysków
20% kierowców jest odpowiedzialne za spowodowanie 80% wypadków
20% materiału zajmuje 80% egzaminu
20% kryminalistów popełnia 80% przestępstw
20% ubrań nosimy przez 80% czasu
20% powierzchni dywanu przypada na 80% zużycia

Liczby 80 i 20 nie należy traktować jako jedyne słuszne proporcje dla tej zasady. Mogą również występować inne kombinacje np. 70/30 , 90/10 etc. . To co jest pewne w tej zasadzie to fakt iż 100% nakładów nigdy nie przynosi 100% efektów. Działając zgodnie z tą zasadą powinniśmy odnajdywać i wykonywać te czynności, które są najbardziej wartościowe i przynoszą najwięcej efektów, przy jednoznacznym pominięciu tych mniej efektywnych czynności.
I tu nasuwa się pytanie: dlaczego powinniśmy stosować tą zasadę w naszym życiu? Ponieważ istnieje ona bez względu na to czy wierzysz w tą zasadę, czy też nie. Zasada ta stosuje się nie tylko do Twojego życia, lecz także do szkoły oraz społeczności, bez żadnych wyjątków.
Wiesz już że zasada ta istnieje i ma praktyczne zastosowanie w życiu. Dlatego warto jest wybierać tylko te najważniejsze czynności do wykonania przy równoczesnym pominięciu tych mniej ważnych. Tylko w taki sposób możesz zaoszczędzić swój cenny czas przy jednoczesnym osiągnięciu lepszych wyników. A warto mieć na uwadze fakt, iż wykonanie absolutnie wszystkich obowiązków przez zwykłego śmiertelnika jest nie możliwe. Możesz pracować po godzinach albo w czasie wolnym, lecz zadań do wykonania nieustannie będzie przybywać. Dzięki zastosowaniu tej zasady możesz zdziałać znacznie więcej przy lepszych efektach, niż działać według schematu mówiącego że 100% działań daje 100% efektów.

Podam ci teraz przykład zastosowania zasady 80/20 w praktyce
Jarek i Tomek zostali wybrani przez nauczycielkę do przygotowania lekcji o 2 lekturach które właśnie przerabiają. Muszą również omówić charakterystyki bohaterów, plan wydarzeń etc. . Lektury są stosunkowo krótkie, gdyż mieszczą się na 100 stronach. Jarek z Tomkiem umówili się że każdy z nich przygotuje lekcje o innej lekturze, po to, aby każdy z osobna mógł się zająć przygotowywaniem lekcji. Jarek postanowił że przeczyta całą książkę i wtedy zacznie przygotowywać streszczenie, opis bohaterów itp. . Przeczytanie książki zajęło mu 2,5 godziny, a przygotowanie całej reszty następne 2 godziny, co dało w sumie 4,5 godziny. Tomek natomiast postanowił podejść do sprawy inaczej. Pobrał wszystko z Internetu, co zajęło mu 5 minut. Następnie przeczytał trzykrotnie 5-stronicowe streszczenie, a potem streścił lekturę własnymi słowami 2 razy. Tak samo zrobił z charakterystyką bohaterów, planem wydarzeń oraz resztą prac. Na koniec postanowił jeszcze próbnie przeprowadzić lekcje w oparciu o swoje notatki. Całość zajęła Tomkowi 1,5 godziny, a więc 3 godziny mniej niż Jarkowi. Gdy nadszedł dzień prowadzenia lekcji Jarek, który chociaż poświęcił dużo czasu na przeczytanie lektury i własne opracowanie, nie przeprowadził lekcji tak dobrze jak Tomek, który postanowił co prawda pójść łatwiejszą drogą, ale zadbał o to, aby przeprowadzić sobie próbną lekcje na „sucho”. Dzięki temu ułożył sobie dokładnie plan lekcji, co zaowocowało tym że Tomek był pewny siebie, a Jarek cały czas się gubił, a czasem nie wiedział co ma mówić. Efekt końcowy był taki że Jarek dostał -4 a Tomek 5.

Jak widzisz lepiej wykonać 20% pracy i osiągnąć 80% najważniejszych wyników, niż wykonywać większą ilość pracy i osiągnąć gorsze efekty. Warto pamiętać o tym, że praca jaką włożymy nie jest ważna. To co jest najważniejsze to efekt końcowy jaki osiągamy. Jarek w przygotowanie lekcji włożył dużo pracy, co jednak nie przyniosło pożądanych efektów. Tomek natomiast, który zastosował się do zasady 80/20, przy znacznie mniejszym nakładzie pracy osiągnął lepszy efekt końcowy. Morał z tego płynie taki, że należy pracować nie ciężko a mądrze, a zastosowanie się do zasada 80/20 doskonale nam w tym pomoże.

Informacja:
To jest artykuł gościnny, co oznacza, że nie jestem autorem artykułu i niekoniecznie muszę (co nie oznacza również, że się nie zgadzam) zgadzać się z wszystkimi poglądami autora, jednak treść artykułu uznałem za wartościową i pomocną w rozwoju osobistym i zachęcam do przeczytania i komentowania.


Komentarz Gustaw Lasek:
Pamiętaj, że w życiu nie da się doprowadzić do sytuacji w której wykonywałbyś tylko tych 20% rzeczy najważniejszych, najskuteczniejszych, ale zawsze możesz zdecydować, które będziesz wykonywał w pierwszej kolejności. Nie wszystko w życiu wykonujesz również dla skuteczności, warto nie zapominać, że niektóre rzeczy robisz dla przyjemności chociażby: praca w ogródku, malowanie, haftowanie, oglądanie dobrych filmów itd.

Jeżeli chcesz praktycznie wykorzystać metodę 80/20 dla siebie poniżej podaję jedno z zastosowań.
1. Weź kartkę papieru i coś do pisania i spisz na niej wszystkie rzeczy, które masz do zrobienia lub masz zamiar zrobić w najbliższym czasie (te wszystkie rzeczy, które „chodzą” Ci po głowie np.: zakupy w czwartek, film we wtorek, sprzątanie w sobotę itd).
Wiedz, że już sam fakt spisania tych wszystkich rzeczy wprowadzi spokój i uczucie kontroli sytuacji, w końcu łatwiej skupić się na skończonej liście rzeczy do zrobienia (nawet jakby była długa), niż na ciągłym myśleniu co to jeszcze masz do zrobienia.
2. Ze spisanej listy rzeczy wybierz 20% (np.: jeżeli masz 10 rzeczy, to wybierz tylko 2) rzeczy dla Ciebie najważniejszych lub tych których wykonanie da Ci najwięcej efektów (Tak wiem, wszystkie są dla Ciebie ważne, jednak jeżeli wiedziałbyś, że tylko tych kilka zdążysz zrobić, to które by to były?)
3. Zabierz się za realizację tych 20% rzeczy, reszta 80% może poczekać, aż uporasz się z tymi najważniejszymi

VN:F [1.9.1_1087]
Ocena: 4.0/5 (1 głos)
Zasada 80/20, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne artykuły:

  1. Tomek Napisał/a,

    Kolejne wartosciowe artykuły z których warto skorzystać.

Dodaj Komentarz

Theme Distributed by Rock Kitty and Wordpress Themes