Cześć! Ja jestem Gustaw, czytasz właśnie bloga, którego prowadzę. Znajdziesz na nim m.in. moje przemyślenia, doświadczenia, artykuły, recenzje oraz informacje dotyczące szeroko pojętego: rozwoju osobistego, coachingu, NLP, psychologii sukcesu, motywacji oraz inne ciekawe rzeczy przydatne dla Ciebie.

Jeżeli mnie znasz to zapewne znasz tylko jedną lub kilka wersji mnie, które uzależnione są od kontekstu (sytuacji) i czasu. Opinia o mnie jest Twoją opinią uzależnioną właśnie od tych sytuacji.
                       Jak myślisz ile jest takich wersji mnie...? Nieskończenie wiele - więc wybierz taką, która jest najlepsza dla Ciebie.                        Jeżeli takiej nie znasz, to rzucam Ci wyzwanie: "Poznaj mnie na tyle, aż znajdziesz wersję, która Ci się spodoba"
                       Więcej informacji o mnie znajdziesz klikając na linki O mnie, Doświadczenie

Czerwony Szlak – BLOG

"Wszystko zaczyna się od wizji i celu, reszta to przygoda i komentarz"

Wrzesień 27, 2010

Twórcze myślenie

schodki(Autor: Krystian Brudnicki)
Twórczość bądź inaczej mówiąc kreatywność, przeżywa w tej chwili swój okres rozkwitu .Gdziekolwiek spojrzysz, wszędzie dostrzeżesz zachętę od strony innych do poszukiwania nowych rozwiązań. Nie tylko specjaliści od marketingu, szefowie działów, copywriterzy czy też twórcy nowych produktów, ale w zasadzie to wszyscy pracownicy każdej firmy powinni posiadać tę ceną umiejętność, która pozwala im nie wypaść z gry. Pytanie tylko jak stać się tą osobą twórczą, osobą która generuje wspaniałe pomysły i potrafi twórczo myśleć.

Ten artykuł pomoże ci zorientować się w jaki sposób generować lepsze pomysły, a także przedstawi ci praktyczne rady pozwalające na twórcze myślenie.

Istnieje wiele różnych technik kreatywności takich jak burza mózgów, mapa myśli czy syntetyka. Zajmę się tą pierwszą ponieważ jest ona jedną z najbardziej popularnych a także jedną z najbardziej skutecznych. Generalnie do użycia tej metody potrzebna jest grupa licząca co najmniej 4 osoby, oraz moderator który będzie notował jej przebieg. Brainstorming czyli inaczej burza mózgów wygląda następująco; Moderator przedstawia nam temat i zasady przeprowadzania burzy mózgów, następnie osoby biorące w niej udział podają wszystkie swoje pomysły, a moderator bez żadnych osądów je notuje, po czym grupa przechodzi do oceny pomysłów. Można również samemu pobrainstormować, lecz wtedy ilość naszych pomysłów jest znacznie mniejsza. Dlatego zalecane jest przeprowadzanie burzy mózgów w większej grupie.

„Co dwie głowy to nie jedna”
A oto zasady których powinniśmy się trzymać aby nasze pomysły były jak najlepsze i na jak najwyższym poziomie. Aby znaleźć rozwiązania które są odpowiedzią na nasze pytanie musimy Generować pomysły. Aby pomysły które generujemy, były jak najbardziej efektywne, musimy zamknąć do „pudła” swoje ego i ambicje, ponieważ mogą one nas blokować przed generowaniem twórczych pomysłów. Musisz także pozbyć się fiksacji funkcjonalnej. Aby zobrazować ci czym ona jest proponuje ci wykonać pewne ćwiczenie. W ciągu 2 minut wymień jak najwięcej zastosowań parasola.

Ok. skończyłeś już wykonywać to ćwiczenie? W takim razie ile pomysłów wygenerowałeś?

Powinno ich być średnio 100 na minutę, a jedyne co powinno cię ograniczać to szybkość wymowy. Czy wśród twoich pomysłów znalazły się takie rozwiązania jak; zrobienie z parasola dużej doniczki na kwiaty, żyrandola, bądź pojemnika na zakupu? Jeśli tak to gratuluje, a jeśli nie to znaczy że musisz się wyzbyć fiksacji funkcjonalnej. A więc reasumując, jeśli działamy pod wpływem fiksacji funkcjonalnej jesteśmy przywiązani do tego że dany przedmiot jest stworzony tylko i wyłącznie do określonej czynności.

Kolejnym ważnym aspektem przy generowaniu pomysłów jest zdolność odroczonej oceny. Jeśli chcesz tworzyć nie oceniaj, gdyż myślenie jest działaniem na próbę i nie trzeba je wprowadzać w życie, a prawdopodobieństwo że znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie wśród 500 pomysłów jest znacznie większe niż te, że znajdziesz je w 50 pomysłach, i jeżeli chcesz tworzyć musisz się tym bawić, musi ci to sprawiać radość i przyjemność.

Podam ci teraz uniwersalne prawo generowania pomysłów.
W miarę postępu w czasie ilość pomysłów twórczych maleje
ale
W miarę postępu w czasie ilość dobrych pomysłów twórczych rośnie

I choć to prawo wydaje się paradoksalne, to jednak jest prawdziwe. Ponieważ na początku twoich pomysłów będzie bardzo dużo lecz tych twórczych, ciekawych bardzo mało . Po wygenerowaniu tych pierwszych pomysłów wymyślanie kolejnych staje się coraz trudniejsze, i jest ich coraz mniej, lecz ilość pomysłów twórczych, tych oryginalnych i najciekawszych wzrasta. W pierwszych 5 minutach gdy wygenerujesz 100 pomysłów 2 z nich będą twórcze i oryginalne, natomiast w następnych 10 minutach wygenerujesz 50 pomysłów, z czego tych twórczych będzie już 10 etc. Warto mieć na uwadze, że te ostatnie pomysły które wygenerujesz są najlepsze. Gdy Generowanie mamy już za sobą nadszedł czas na ocenianie. Tutaj warto się zastosować do tego o czym wspomniałem wcześniej. Do zdolności odroczonej oceny. Chodzi w tym o to aby oceniać nasze pomysły po upłynięciu jak największej ilości czasu. Im więcej upłynie czasu tym lepiej, dlatego że czas osłabia emocje. I dzięki temu że nie będziesz działać pod wpływem emocji ocenisz swoje pomysły racjonalnie. Po dokonaniu oceny należy wybrać, te pomysły które najbardziej będą nam odpowiadać, a jedyne co należy potem zrobić to wprowadzić je w życie, gdyż te pomysły które wygenerowałeś są tylko potencjalną potęgą. Mogą się stać potęgą wtedy, i tylko wtedy gdy będą wyrażone w postaci zdecydowanego działania.

Informacja:
To jest artykuł gościnny, co oznacza, że nie jestem autorem artykułu i niekoniecznie muszę (co nie oznacza również, że się nie zgadzam) zgadzać się z wszystkimi poglądami autora, jednak treść artykułu uznałem za wartościową i pomocną w rozwoju osobistym i zachęcam do przeczytania i komentowania.


Komentarz Gustaw Lasek:
Moje dodatkowe uwagi do burzy mózgów:
- Określ sztywno czas trwania sesji burzy mózgów np.: 30 minut i trzymaj się sztywno tego czasu
- Burza mózgów w pojedynkę nazywa się burzą myśli i jest równie kreatywna, więcej o sposobie jej  przeprowadzania, znajdziesz w Podcast #3 – Burza myśli
- Nie bój się rzucania pomysłami i fantazjowania

Jeżeli interesujesz się kreatywnym myśleniem i chcesz generować nieszablonowe pomysły polecam książki których autorem jest „Edward de Bono

VN:F [1.9.1_1087]
Ocena: 4.7/5 (3 głosów)
Twórcze myślenie, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Podobne artykuły:

 1. Tomek Napisał/a,

  Ja najbardziej lubię mapę myśli to świetne narzędzie pozwala znajdować i łączyć logicznie elementy zawarte w zbiorach. Każda książka jest napisana za pomocą mapy myśli , bo myśli są w niej poukładane według kategorii i pod kategorii – co tworzy poukładaną mapę myśli bez wizualizacji co prawda, ale stworzenie rysunku ze spisu treści – to nie problem. Pozwala to na zarządzanie zbiorem myśli : Na łączenie myśli, na tworzenie powiązań pomiędzy myślami, jak i na znajdowanie brakujących elementów zbioru myśli.

 2. Tomek Napisał/a,

  A co to jest syntetyka ?

 3. Gustaw Napisał/a,

  Chodzi o metodę kreatywności Gordona.
  Więcej możesz dowiedzieć się choćby z tego artykułu
  http://www.sciaga.pl/tekst/52807-53-burza_mozgow_i_inne_metody_heurystyczne/

Dodaj Komentarz

Theme Distributed by Rock Kitty and Wordpress Themes