Cześć! Ja jestem Gustaw, czytasz właśnie bloga, którego prowadzę. Znajdziesz na nim m.in. moje przemyślenia, doświadczenia, artykuły, recenzje oraz informacje dotyczące szeroko pojętego: rozwoju osobistego, coachingu, NLP, psychologii sukcesu, motywacji oraz inne ciekawe rzeczy przydatne dla Ciebie.

Jeżeli mnie znasz to zapewne znasz tylko jedną lub kilka wersji mnie, które uzależnione są od kontekstu (sytuacji) i czasu. Opinia o mnie jest Twoją opinią uzależnioną właśnie od tych sytuacji.
                       Jak myślisz ile jest takich wersji mnie...? Nieskończenie wiele - więc wybierz taką, która jest najlepsza dla Ciebie.                        Jeżeli takiej nie znasz, to rzucam Ci wyzwanie: "Poznaj mnie na tyle, aż znajdziesz wersję, która Ci się spodoba"
                       Więcej informacji o mnie znajdziesz klikając na linki O mnie, Doświadczenie

Czerwony Szlak – BLOG

"Wszystko zaczyna się od wizji i celu, reszta to przygoda i komentarz"

moralnoscStrach się bać :-) słuchając poniższego kawału, który zrobiła córka swoim rodzicom.
Przykład jak dla “moralności” ludzie potrafią się wyzywać, a nawet zabijać.
Ludzie dla moralności marnują sobie nie tylko swoje życie i własnej rodziny ale często popełniają morderstwa i to jest smutne.
Najlepsze jest to, że moralność to zbiór zasad nigdzie nie spisanych, a moralności jest tyle ile kultur i danych grup, podgrup.

Posłuchać kawału zrobionego przez jedną stację radiową można TUTAJ


Moralność –zbiór zasad (norm), które określają co jest dobre (prawidłowe, nieszkodliwe), a co złe (nieprawidłowe, szkodliwe).
Moralność można definiować jako sposób postępowania jednostki ludzkiej przyjęty pośród większości za normę, będąca częścią dziedzictwa kulturowego danej organizacji kulturowej, która wywołuje negatywne lub pozytywne emocje innych jednostek, nie jest lub jest sprzeczna z naturą człowieka oraz nie jest lub jest szkodliwa z punktu widzenia organizacji kulturowej danej społeczności.
Moralność jest jednym ze społecznych systemów normatywnych (systemów norm społecznych, zasad). Zwykle jednocześnie istnieje kilka konkurencyjnych (i po części zgodnych, po części różnych) systemów normatywnych, funkcjonujących w obrębie kultury
(Źródło: Wikipedia)

Zastanów się jak często, oceniasz, wypowiadasz swoją dezaprobatę, reagujesz złością, a czasem nawet agresją do osób, które postępują niezgodnie z “naszą” (czytaj Twoją) moralnością w której żyjemy?

Może warto byłoby do moralności podejść z dystansem i popatrzeć czasem na to wszystko z innej perspektywy?
Zamiast patrzeć na człowieka przez filtry moralności, może warto byłoby zadać sobie pytanie “Ciekawe co w nim/jej jest interesującego/niesamowitego?”
Eeee nie, to na pewno głupi pomysł.

Jakie jest Twoje zdanie?

VN:F [1.9.1_1087]
Ocena: 5.0/5 (2 głosów)
Moralność - Strach się bać, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Podobne artykuły:

 1. Tomek Napisał/a,

  Zestaw norm jest charakterystyczny dla każdej grupy społecznej , co daje spójność LUB NIE SPÓJNOŚĆ z grupą. Filtry moralności to po prostu ustawienia norm , które są zalecane przez wyznanie grupę , Telewizję itd.. To zwykły instalator, który określa osobowość . Jak wkroczysz na drogę czyjejś osobowości to nie wątpliwie ten ktoś będzie jej bronił i będzie bronił tych norm , które przyjął jako własne.

 2. Gustaw Napisał/a,

  Dokładnie, tylko ludzie przyjmują te normy za własne bez najmniejszego zastanowienia. Nie wszystkie normy są złe, często są dobre dla nas jak i dla innych ale to nie oznacza, że ślepo trzeba przyjmować te dobre i te złe.
  Czy nie lepiej jest samemu pomyśleć i odsiać ziarno od plew?

 3. Tomek Napisał/a,

  to czy norma jest dobra czy zła to nie jest obiektywne ujęcie – zależy od oceniającego. Dla jednego normą będą idealne wymiary kobiety i pisma będą polecać (jakieś idealne wymiary) i takie ustawienie filtra na takie normy, ale inni odrzucą autorytet i przyjmą własne normy i będą je oceniać jako dobre , a te polecane jako złe – Ja wolę grubsze kobiety – nie takie jak wieszak. (odrzucenie normy). Wówczas taka osoba będzie nie normalna , bo nie będzie zgodna z normą. Norma określa co jest normalne.

 4. Tomek Napisał/a,

  i jeszcze jedno w Afryce i Ameryce Południowej czego można się dowiedzieć z programów podróżniczych występuje norma odwrotna czyli te grube kobiety są uznawane za atrakcyjne, bo one są uznawane za bogatsze za takie które urodzą zdrowe dzieci , bo sa dobrze odżywione. Inna grupa – inna norma . Tak samo mentalność Polaków jest taka, że nie należy być lepszym od innych , bo to nie ładnie nie skromnie. U Amerykanów w USA to podstawa – tam każdy chce być lepszy i ciężko pracuje by być jeszcze lepszy w dziedzinie , którą sobie wybierze. Inny kraj – inna norma.

 5. Tomek Napisał/a,

  Był też program Cejrowskiego na temat norm : odcinek 56 Kastom obyczaj i tradycja, 57 Tabu

 6. Tomek Napisał/a,

  Czy nie lepiej jest samemu pomyśleć i odsiać ziarno od plew?

  Tak, ale to wymaga decyzji, a czy ty jesteś specjalistą by się podjąć samodzielnego decydowania. Zaufaj specjalistą – oni się na tym znają.
  Wiesz Twój autorytet jest taki mały przy nich, przy ich tytułach
  jaki ty masz tytuł by samemu decydować ? WIESZ JAK NIE masz profesofa habilitowanego to nic z tego.

  Wiele milionów już wybrało , więc czemu ty jesteś inny ? czemu ty chcesz sam decydować ?
  chcesz być nie normalny ? inny niż wszyscy Polacy ? nie możliwe.

 7. Tomek Napisał/a,

  A wiesz co spotyka tych co nie przestrzegają norm wysokie kary od całego naszego plemienia.

 8. Gustaw Napisał/a,

  Nawiąże do kilku ostatnich komentarzy Tomka:
  “Norma określa co jest normalne”
  Zgadzam się tylko najczęściej niestety normy tworzy większość, a niestety często większość nie ma racji bo przeważnie za większością stoi przeważnie jedna lub kilka osób, a reszta ich popiera bezmyślnie. Niestety techniki stada bardzo silnie działają “1% Pasterz, Lider 99% Naśladowców”

  Pytania w powyższych komentarzach domyślam się, że tak naprawdę są skierowane do czytelników bloga i mają na celu ich sprowokować do myślenia, a nie do mnie osobiście?

  Jeżeli jednak są do mnie osobiście to moje odpowiedzi:
  1. “Czy ty jesteś specjalistą by się podjąć samodzielnego decydowania”
  Tak jestem specjalistą od własnego życia i podejmuję świadomie samodzielne decyzje. W porę się obudziłem i odrzuciłem innych specjalistów :) Wymownym jest demot http://blog.czerwonyszlak.pl/?p=771
  2. “Wiesz Twój autorytet jest taki mały przy nich, przy ich tytułach jaki ty masz tytuł by samemu decydować?”
  -A co jeżeli nie uznaję ich autorytetów?
  -Nie potrzebuję tytułów, aby decydować o własnym życiu. Bóg dał mi wolną wolę
  -Uwolniłem się również od tytułów i papierków. Czy prawo jazdy świadczą o umiejętnościach kierowcy?
  3. “WIESZ JAK NIE masz profesora habilitowanego to nic z tego”
  -Jak często 30 lat doświadczenia tych utytułowanych, jest równe 1 roku powielonemu 30 lat?
  -Czy tytuł np. prof. hab. z dziedziny psychologii gwarantuje szczęśliwe życie? gdy szczęście dla każdego oznacza coś zupełnie innego :)
  4. “Wiele milionów już wybrało, więc czemu ty jesteś inny?”
  -Nie podważam ich wyboru, ale niech też miliony nie podważają wyborów każdego z nas. To, że ktoś już wybrał nie oznacza, że ktoś inny nie może wybrać inaczej (mozna również zmienić wybór, tylko trzeba mieć odwagę)
  -”Jedzmy gówno – miliony much nie mogą się mylić”, “Świat jest zły, my też bądźmy źli”? – DLATEGO jestem inny :)
  -Zawsze jest WYBÓR i zawsze MOŻNA INACZEJ pytanie tylko czy się podejmie tego trudu czy będzie się automatycznie działało jak WIĘKSZOŚĆ
  również wymowny demot http://blog.czerwonyszlak.pl/?p=765
  5. “Chcesz być nie normalny? inny niż wszyscy Polacy?”
  Nie ma czegoś takiego jak “wszyscy Polacy”, to tak jakby powiedzieć, że większość woli lody śmietankowe. Ja też lubię lody śmietankowe ale lubię też zjeść kakaowe, pistacjowe i inne :)
  Każdy jest wyjątkowy i indywidualny i za to kocham ludzi!

  P.S.
  Nie chodzi w tym, aby zawsze i wszędzie być na przekór innym, większości, milionom itp.
  Chodzi tylko o to by samemu świadomie podejmować wybory i decyzje, a nie automatycznie!

  P.S.2
  Polecam również książkę lub chociażby jej fragment http://blog.czerwonyszlak.pl/?p=415

  Aha! Dziękuję Ci za uwagi, pytania i dyskusję!

 9. Tomek Napisał/a,

  No jasne , że to była prowokacja czy kierujesz sobą , czy inni za ciebie decydują, czy im na to pozwolisz by cię prowadzili i jeszcze jedno nie zawsze źle jest być prowadzonym i podążać . Czasami dobrze jest być prowadzonym pod warunkiem, że odpowiada ci to gdzie cię prowadzą.

  Wszyscy polacy – odnosi się normy Polacy – ta grupa jak każda inna ma swoje normy które są powszechne wśród tej grupy – ty podpierasz się normą indywidualną – nie każdemu smakują lody o jakimś smaku – nie o to chodzi – to zły przykład , chodzi o to co jest wspólne dla grupy o pewne cechy , które są wspólne – na przykład Polacy nie uczą się języków – tak wynika z przprowadzonych badań na większości Polakach. Czy twoja norma się pokrywa z normą grupy to już zależy od ciebie. Co nie zmienia faktu, że należysz do tej grupy, ale masz inne normy , czyli nie jesteś typowym POLAKIEM.

 10. Tomek Napisał/a,

  WIĘKSZOŚĆ POLAKÓW WYBRAŁA LODY TRUSKAWKOWE, JEŚLI TY WYBRAŁEŚ INNE – TO NIE JESTEŚ SPÓJNY Z GRUPĄ , BO MY LUBIMY TRUSKAWKOWE.NIE PASUJESZ DO NASZEJ GRUPY. NIE SPEŁNIASZ NASZYCH NORM. NIE CHCESZ PODĄŻAĆ ZA WYBORAMI NASZEJ GRUPY.TAKIM MÓWIMY CZEŚĆ LUB SPADAJ

 11. Tomek Napisał/a,

  ZAWSZE MOŻESZ ZAŁOŻYĆ NOWĄ GRUPĘ OPARTĄ NA FANACH LODÓW WANILIOWYCH.

 12. Tomek Napisał/a,

  GRUPA CHRZEŚCIJAN JEST WYZNAWCĄ DOBRA, A GRUPA SZATANA JEST WYZNAWCĄ ZŁA – DO KTÓREJ GRUPY SIĘ ZAPISUJESZ ? DOBRZE SIĘ ZASTANÓW JAKIE CHCESZ NORMY – MASZ WYBÓR

 13. Gustaw Napisał/a,

  1. Prowadzenie
  Oczywiście, zgadzam się, że czasem warto być prowadzonym i podążać, to tak jak chciałem wyjść na Gerlacha, wynająłem przewodnika i jemu oddałem prowadzenie, a ja podążałem. Jednak warto to robić z głową, aby samemu wyznacz cele i jedynie oddawać prowadzenie na wyznaczony moment/odcinek komuś, kto pomoże nam te cele zrealizować. Nie warto poddawać się prowadzeniu, kiedy to ktoś inny wyznacza dla nas cele, i nie są one nam po drodze :)

  2. Typowy / Nietypowy Polak
  Nie ma dla mnie kogoś takiego jak “typowy polak” to dla mnie puste uogólnienie od którego tylko krok do np: Nie lubię polaków/niemów itd. Dla mnie na poziomie jednostki każdy jest wyjątkowy i unikalny, oczywiście pewne cechy mogą być spójne ale nie ma dwóch identycznych osób pod względem przekonań, wartości, celów itd.
  Tak samo jak płatki śniegu, ogólnie są identyczne, a nie ma dwóch identycznych.
  Nie określam się mianem “nietypowego Polaka” po prostu jestem sobą, chcę być sobą i każdemu życzę aby był również sobą.

  3. Lody Truskawkowo-Waniliowe
  a) Konkretnie kto “MY”? jakiej “WASZEJ GRUPY”? jeżeli jacyś ludzie należący do jakieś grupy lubią się ograniczać niech to robią, ich wybór. W każdym bądź razie szanuję wybór każdego członka z osobna tej grupy, z poglądami grupy nie muszę się zgadzać.
  b) NIE NIE i jeszcze raz nie, po co miałbym zakładać jakieś inne diabelstwo które będzie fanami tylko jednego, a co jeżeli akurat za dwa dni będę miał ochotę na lody Truskawkowo-Waniliowe, po co się sztucznie ograniczać. Ludzie tworzą nachalnie coraz to nowe i nowe grupy itd, aby się wyodrębnić tylko po to bo boją się być SOBĄ.

  4. Zło vs. Dobro
  Wskazałeś mi tylko dwie możliwości, a ja zawsze i każdemu powtarzam, że jest ich “CO NAJMNIEJ” 3 i to z każdej sytuacji.
  To, że ktoś widzi tylko dwa wyjścia nie oznacza, że nie ma trzeciego. To tak jak gdy dzwoni do mnie obecny operator i mówi, że mam Pan tylko dwie możliwości przedłużenia umowy i pyta którą wybieram, a ja mu na to że wybieram trzecią lub czwartą możliwość on YYYYY?? a ja, trzecia to czekam na lepszą ofertę, a czwarta to zmiana operatora, a piąta to rezygnacja z telefonu itd.
  Wracając do Twojego wyboru między dobrem, a złem to wybieram trzecią możliwość DUCHOWOŚĆ!!! aby to zrozumieć polecam książkę “Przebudzenie” Anthony de Mello. Książka dostępna we wpisie “Jesteś osłem…, OBUDŹ SIĘ!” http://blog.czerwonyszlak.pl/?p=383

 14. Tomek Napisał/a,

  4. Zło vs. Dobro
  Wskazałeś mi tylko dwie możliwości, a ja zawsze i każdemu powtarzam, że jest ich “CO NAJMNIEJ” 3 i to z każdej sytuacji.

  wykazałem ci te możliwości , które są oczywiste, prezentowane publicznie są jeszcze inne możliwości jak sam zauważyŁEŚ otoczenie nie musi być DOBRE, ANI ZŁE – może być takie jakie na prawdę jest.

 15. Tomek Napisał/a,

  Ludzie tworzą nachalnie coraz to nowe i nowe grupy itd, aby się wyodrębnić tylko po to bo boją się być SOBĄ. – super wniosek tylko w rzeczywistości mamy zwolenników kaczyńskiego i komorowskiego i oba te obozy się polaryzują i chcą się pozabijać. cZY ONI SĄ SOBĄ ?

 16. Tomek Napisał/a,

  Typowy / Nietypowy Polak – TU CHODZIŁO o przynaleźność do grupy – widać WISI CI TO DO KTÓREJ SIĘ ZAKWALIFIKUJESZ, ale dla bardzo dużej liczby ludzi bardzo ważna jest identyfikacja grupowa – ja jestem za kaczyńskim – to ta grupa, ja jestem za niemcami

 17. Gustaw Napisał/a,

  Po co wciąż szufladkować/oceniać ludzi do tej czy innej grupy, tak jak pisałem każdy jest indywidualny, a uogólnienia prowadzą właśnie do sprzeczek, utarczek, wojen itd. Tak jak pisałem chcę być tylko sobą nie żadną grupą.
  Ludziom nie brakuje ocen i oceniania ludziom brakuje zrozumienia.
  Zauważ Tomku jak i każdy z czytelników, gdy idziesz ulicą zastanów się i zauważ świadomie co myślisz i co do siebie mówisz, zauważ jak trudno odrzucić od siebie ocenianie (nieważne czy to negatywne czy pozytywne) mijanych ludzi (w stylu: takie buty ale obciach, o bosz.. jaki pulpet itd.)
  Tak wiem, trudno jest pozwolić ludziom być sobą, i takich ich postrzegać nie nakładając na nich norm moralnych, wytycznych mody, dobrego gustu itd itd. Prosto w nich odszukać to co się nam nie podoba, a trudniej to co w nich fascynującego!

 18. Tomek Napisał/a,

  Prosto w nich odszukać to co się nam nie podoba, a trudniej to co w nich fascynującego!

  to poprost filtr ustawiony na to by innym dołożyć – to takie Polskie. Nigdy nie pytasz co ci fajnie poszło tylko jakie nieszczęście cię spotkało w życiu i puszczasz to w radiu Maryja.

 19. Leszek Napisał/a,

  Materiał radiowy skrajnie manipulancki.
  System aksjonormatywny służy, między innymi, integracji systemów społecznych.
  Podoba mi sie Wasz entuzjazm i spontaniczna szczerość.
  Pozdrawiam:))))

 20. Tomek Napisał/a,

  System aksjonormatywny służy, między innymi, integracji systemów społecznych.
  Podoba mi sie Wasz entuzjazm i spontaniczna szczerość.

  Za to ty masz mało spontanicznej szczerości – napisz co autor miał na myśli rozwiń to jeśli stać cię na szczerość.

Dodaj Komentarz

Theme Distributed by Rock Kitty and Wordpress Themes