Cześć! Ja jestem Gustaw, czytasz właśnie bloga, którego prowadzę. Znajdziesz na nim m.in. moje przemyślenia, doświadczenia, artykuły, recenzje oraz informacje dotyczące szeroko pojętego: rozwoju osobistego, coachingu, NLP, psychologii sukcesu, motywacji oraz inne ciekawe rzeczy przydatne dla Ciebie.

Jeżeli mnie znasz to zapewne znasz tylko jedną lub kilka wersji mnie, które uzależnione są od kontekstu (sytuacji) i czasu. Opinia o mnie jest Twoją opinią uzależnioną właśnie od tych sytuacji.
                       Jak myślisz ile jest takich wersji mnie...? Nieskończenie wiele - więc wybierz taką, która jest najlepsza dla Ciebie.                        Jeżeli takiej nie znasz, to rzucam Ci wyzwanie: "Poznaj mnie na tyle, aż znajdziesz wersję, która Ci się spodoba"
                       Więcej informacji o mnie znajdziesz klikając na linki O mnie, Doświadczenie

Czerwony Szlak – BLOG

"Wszystko zaczyna się od wizji i celu, reszta to przygoda i komentarz"

ciekawPamiętasz jak byłeś mały?
Przypomnij sobie jedną z tych sytuacji z dzieciństwa, kiedy narastało w Tobie uczucie wielkiej ciekawości. Na przykład wtedy, kiedy dorośli opowiadali o czymś i zabraniali Ci tego sprawdzić/zrobić, a Ty czułeś, że musisz to zrobić lub wtedy, kiedy byłeś czegoś naprawdę bardzo ciekawy i mówiłeś do siebie:

  • Ciekawe jak to działa…?
  • Ciekawe co się stanie jeśli…?
  • A po co tu jest taki przycisk, nad którym pisze “NIE WCISKAĆ”? Jeżeli by to był jakiś bardzo ważny przycisk to przecież byłby schowany i nie byłby koloru innego niż wszystkie pozostałe i również byłby mniejszy, a wciśnięcie go powodowałoby…?

Nazwijmy tego małego chłopczyka “Ciekawostkiem”.
Tak więc pewnego deszczowego-wesołego dnia Ciekawostek obudził się rano, zbiegł po schodach do kuchni, gdzie mama przywitała go i zrobiła mu śniadanie. Gdy Ciekawostek zjadł w pośpiechu dużą kanapkę z dżemem truskawkowym i wypił kubek kakao mama zapytała:
-Ciekawostku, co dzisiaj, będziesz robił w taki deszczowy, smutny dzień?

Ciekawostek jak tylko się obudził i zobaczył, że za oknem pada deszcz ucieszył się bardzo, chciał szybko zjeść śniadanie i pobiec na dwór, aby robić tamy na błotnistej drodze, po której wartko płynęła woda. Pomyślał również, że pobiegnie na pobliski most i będzie z jednej strony upuszczał dwa różnej długości patyczki, a z drugiej strony patrzył, który przypłynie pierwszy.

Pomyślał jednak, że mama ma zawsze racje, więc posmutniał z powodu deszczowego dnia i odpowiedział:
-Pójdę pobawić się do “Wszystka” (Wszystek mieszkał niedaleko i wszystko zawsze wiedział najlepiej i był gruby)
-Dobrze odrzekła mama i dodała, aby wrócił niebawem na obiad

Ciekawostek po drodze do Wszystka nadal myślał o tamach na drodze, jednak mama nie ubrała mu zielonych gumiaczków, bez których przecież niemożliwe i niewyobrażalne jest budowanie tam.

Okazało się, że w domu Wszystka jest cała paczka kolegów.
“Zagadka” (siostra Wszystka mająca dwa warkoczyki) coś głośno krzyczy:
-Zgadnijcie, co się stanie, jeżeli weźmiemy dwa przedmioty, jeden lekki np: spinacz, a drugi cięższy np: długopis i upuścimy je z tej samej wysokości. Ciekawe, który pierwszy upadnie na podłogę?

KTÓRY WG CIEBIE PRZEDMIOT SPADNIE PIERWSZY?

Odpowiedz po prostu jak myślisz!

W pokoju był również “Logik” (najstarszy brat Wszystka i Zagadki, był chudy i miał piegi), który z powagą stwierdził, że to oczywiste i logiczne, że ten cięższy przedmiot spadnie pierwszy i zaczął się śmiać z dzieci.

Ciekawostek był teraz strasznie podekscytowany i ogłosił głosowanie i większość stwierdziła również, że szybciej spadnie ten cięższy (w końcu Logik chodził już do gimnazjum)

“Niepewek” (kolega dzieciaków. Najniższy i się jąkał) jednak krzyknął: Ttto nnie ttaakkieee ppewwne!

“Sprawdzik: (który zawsze wszystko musiał sprawdzić) stwierdził, że trzeba zrobić doświadczenie, więc wziął w jedną rękę metalowy spinacz, w drugą duży długopis, podniósł ręce na taką samą wysokość i powiedział UWAGA!

“Bojek” (mały rudy chłopiec) bał się, że długopis się popsuje jak spadnie, jednak było już za późno… Sprawdzik upuścił przedmioty…

“Niemożliwek” (miał duże uszy) powiedział “TO NIEMOŻLIWE” i zrobił eksperyment jeszcze parę razy.

Ciekawostek biegł szybko do domu na obiad i nie mógł się doczekać, kiedy pokaże to mamie i tacie!


Jeżeli jeszcze nie zrobiłeś eksperymentu to na co czekasz?
Jeżeli nie zrobisz eksperymentu to odpowiedź, (jaka by nie była) będzie tylko Twoim przekonanie, gdy go zrobisz, będzie Twoim bieżącym doświadczeniem!

Jak często czytając coś na tym blogu lub gdzie indziej mówisz do siebie: “To na pewno nie działa”, “Fajne muszę kiedyś spróbować”, “To nie możliwe” itd.
Dopóki będziesz tak mówił do siebie, będzie to tylko Twoim przekonaniem.
Wypróbuj kilka razy przy najbliższej okazji, a stanie się Twoim DOŚWIADCZENIEM!


“Każdą myśl możemy zmienić w przekonanie, jeśli tylko zgromadzimy dość odniesień, które będą ją wspierały. Które z poniższych stwierdzeń jest według Ciebie prawdziwe?
1. Ludzie są w większości uczciwi i dobrzy
2. Ludzie są nieuczciwi i dbają wyłącznie o siebie samych
Czy gdybyś chciał, nie znalazłbyś doś przeszłych doświadczeń (odniesień), by wesprzeć stwierdzenie, że ludzie sa wredni? Jeśli jednak skupisz się na innych doświadczeniach z przeszłości, równie łatwo znajdziesz odniesienia wspierające przekonanie, że ludzie są dobrzy.

Które z tych przekonań jest więć prawdziwe?
Otóż prawdziwe jest to przekonanie, które uznasz za własne.

Przekonania mogą budować, ale mogą też i niszczyć. Ponieważ mają one tak wielki wpływ na nasze życie, musimy zrozumieć trzy związane z nimi problemy:
1. Większość z nas nie decyduje świadomie o tym, w co wierzy
2. Nasze przekonania są często oparte o błędną interpretację przeszłych wydarzeń.
3. Raz przyjęte przekonania zwykle traktujemy jako świętość zapominając, że są one tylko jedną z wielu możliwości.
Czy żywisz jakieś przekonanie, które traktujesz jako prawdę? Czy potrafisz wskazać przeciwne im przekonania, które mogą być równie prawdziwe? Jak zmieniłoby się twoje życie, gdybyś przyjął przeciwny punkt widzenia?”
(*)

*  Fragment pochodzi z książki “Olbrzymie kroki” Anthony Robbins’a

VN:F [1.9.1_1087]
Ocena: 5.0/5 (3 głosów)
"Bajka o Ciekawostku", 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Podobne artykuły:

  1. kasia Napisał/a,

    Wow, coś między Puchatkiem, Mikołajkiem a NLP :D Sprawdziałam, spadnie…[Cenzura, aby każdy sam sprawdził] :) Fajny blog, potęga podświadomości na co dzień:D ? Pozdrawiam:)

Dodaj Komentarz

Theme Distributed by Rock Kitty and Wordpress Themes